Jak sprzedać nieruchomość w Polsce krok po kroku | Hamilton May
Wybierz nieruchomości, które chcesz obejrzeć
Wyczyść listę
Niepoprawny numer
Zapoznałem/łam się z treścią klauzili informacyjnej.

Jak sprzedać nieruchomość w Polsce, krok po kroku.

1. Ustalenie ceny sprzedaży

Gdy podejmiesz decyzję o sprzedaży, Twoim priorytetem powinno być osiągnięcie jak... Czytaj więcej »

Gdy podejmiesz decyzję o sprzedaży, Twoim priorytetem powinno być osiągnięcie jak najlepszej ceny w rozsądnym dla Ciebie czasie.

Ostatecznie to rynek podyktuje, za ile możesz sprzedać swoją nieruchomość, więc wskazane jest zbadanie rynku i zebranie informacji o innych, podobnych obiektach, które zostały sprzedane w Twojej okolicy, aby lepiej ocenić wartość Twojej nieruchomości.

Zespół ds. sprzedaży Hamilton May przeprowadza setki wycen miesięcznie i będzie w stanie zapewnić Ci dokładną ocenę wartości nieruchomości, dzięki swojej rozległej wiedzy na temat rynku w Twojej okolicy oraz uwzględniając wszelkie unikalne cechy nieruchomości.

Ustalenie odpowiedniej ceny jest być może najważniejszym etapem w skutecznej sprzedaży nieruchomości. Zbyt wysoka cena może narazić Cię na długotrwały proces, który może trwać kilka lat, a nie miesięcy, w których dobra nieruchomość powinna sprzedać się w rozsądnej cenie rynkowej. Twoja nieruchomość może stać się rozpoznawana przez potencjalnych nabywców jako "leżąca zbyt długo na rynku", by wzbudzić zainteresowanie. Odpowiednia wycena Twojej nieruchomości, oraz dobry marketing mogą sprawić, że Twoja nieruchomość będzie kreować ciągłe zainteresowanie ze strony klientów, a w konsekwencji wizyty potencjalnych nabywców i składanie przez nich ofert kupna.

« Ukryj

2. Wybór reprezentującej Cię agencji nieruchomości

Wybór agenta nieruchomości jest istotnym czynnikiem w osiągnięciu... Czytaj więcej »

Wybór agenta nieruchomości jest istotnym czynnikiem w osiągnięciu swojego celu sprzedaży nieruchomości w najlepszej cenie w krótkim czasie. Należy pamiętać, że im lepiej wyeksponowana na rynku będzie Twoja nieruchomość, tym bardziej prawdopodobne jest to, że znajdziesz nabywcę skłonnego zapłacić Twoją cenę wywoławczą. Zalecamy zbadanie rynku i rozważenie niektórych z następujących czynników przed dokonaniem wyboru reprezentującego Cię biura:

  • Jakie działania marketingowe podejmie agent aby wyeksponować Twoją ofertę? – np. własna strona internetowa, portale nieruchomości, reklamy online
  • Ugruntowana pozycja na rynku i stali, lojalni klienci
  • Udokumentowane doświadczenie i dobra reputacja biura nieruchomości
  • Profesjonalizm pojedynczego agenta, który będzie reprezentować Twoje interesy

Dobrze zorganizowane biuro nieruchomości będzie w stanie dotrzeć z Twoją ofertą do jak największej ilości klientów, przy zachowaniu odpowiedniej dbałości o szczegóły i rozsądnym budżecie marketingowym. Z tego powodu, nie zaleca się wyboru więcej niż kilku biur reprezentujących Cię na rynku.

Ograniczenie liczby zaangażowanych agencji zapewni Ci lepszą kontrolę i pozwala na bardziej efektywną pracę z agentami, którzy Cię reprezentują. Ponadto, z punktu widzenia pojedynczych agentów, którzy często pracują na zasadzie prowizji, okazja, aby pracować na wyłączność ze sprzedawcą jest znaczącą motywacją.

Możesz także zdecydować się na pracę z tylko jedną agencją, aby zapewnić sobie pełną kontrolę nad ekspozycją oferty na rynku. W takim przypadku, Hamilton May jest w stanie zaoferować swoim lojalnym klientom najwyższej jakości usługi.

Angażując wybrane agencje nieruchomości, będą one najprawdopodobniej prosiły o podpisanie umowy reprezentacyjnej w celu ustalenia zakresu obowiązków obu stron umowy oraz potwierdzenia wszelkich uzgodnionych opłat.

« Ukryj

3. Prawne przygotowanie nieruchomości

Jako następny krok, zalecamy jak najszybsze zorganizowanie formalności... Czytaj więcej »

Jako następny krok, zalecamy jak najszybsze zorganizowanie formalności, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych opóźnień, gdy pojawi się potencjalny nabywca. Nasi wykwalifikowani agenci mogą doradzić Ci na tym etapie, w zależności od rodzaju i stanu nieruchomości, jednak poniżej podajemy kilka podstawowych czynników, które powinny być wzięte pod uwagę:

  • Potwierdzenie, że sprzedawca/y są w stanie podpisać dokument sprzedaży lub, jeśli nie, że spisane są odpowiednie pełnomocnictwa
  • Dostępność pierwotnej umowy zakupu nieruchomości
  • Prawidłowy numer KW (Księgi Wieczystej) i aktualność wpisów w niej zawartych
  • Wgląd obu stron w umowę sprzedaży
  • Jeżeli nieruchomość jest obciążona hipoteką - potwierdzenie procesu i dokumentów wymaganych przez bank w celu usunięcia hipoteki z księgi wieczystej, aby zakończyć sprzedaż;

W przypadku bardziej skomplikowanych operacji, możesz rozważyć zaangażowanie prawnika, aby zapewnić dodatkową ochronę prawną.

« Ukryj

4. Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

Dla większości ludzi, nieruchomość to często najbardziej wartoś... Czytaj więcej »

Dla większości ludzi, nieruchomość to często najbardziej wartościowa własność – logicznym jest więc upewnienie się, że obiekt dobrze się prezentuje. Na przykład, odświeżenie ścian może znacznie poprawić wygląd nieruchomości podczas oględzin. Także prace konserwacyjne nie powinny być odkładane w czasie, aby pokazać, że nieruchomość nie była zaniedbywana.

W tym czasie, agent nieruchomości będzie wymagał pełnego zestawu informacji o nieruchomości, aby być w stanie stworzyć wyczerpujące ogłoszenie do celów marketingowych, a także by być w stanie przekazać wszystkie informacje do zainteresowanych klientów. Im więcej informacji podasz, także o wadach nieruchomości, tym lepiej - pozwala to Twojemu agentowi lepiej dopasować nieruchomości do oczekiwań nabywców, co pomoże uniknąć problemów w procesie negocjacji.

Hamilton May zatrudnia profesjonalnych fotografów, którzy wykonają zdjęcia nieruchomości, aby pokazać ją w jak najlepszym świetle i wyeksponować jej największe zalety. Jeśli jesteś lokatorem sprzedawanej nieruchomości, zalecamy, aby mieszkanie to posprzątać oraz usunąć możliwie jak najwięcej rzeczy osobistych, w celu zwiększenia atrakcyjności dla przyszłych nabywców.

« Ukryj

5. Publikacja ogłoszenia

Maksymalna ekspozycja na rynku pozwoli na najbardziej efektywne rezultaty w sprzedaż... Czytaj więcej »

Maksymalna ekspozycja na rynku pozwoli na najbardziej efektywne rezultaty w sprzedaży nieruchomości. Po wybraniu Hamilton May jako agencji prowadzącej sprzedaż, nasz zespół marketingowy przejmuje kontrolę i podejmuje kilka kroków, aby przedstawić Twoją nieruchomość jak największej liczbie zainteresowanych nabywców, z wykorzystaniem najbardziej skutecznych kanałów marketingowych. Zostaną także wysyłane powiadomienia do wszystkich istniejących klientów, których kryteria wyszukiwania nieruchomości pokrywają się z cechami Twojej oferty.

« Ukryj

6. Zorganizowanie oględzin

Każde oględziny nieruchomości będą zapowiedziane wcześniej przez agenta, aby dać... Czytaj więcej »

Każde oględziny nieruchomości będą zapowiedziane wcześniej przez agenta, aby dać Ci czas na przygotowanie Twojej nieruchomości. Zrobienie porządku przed każdymi odwiedzinami stworzy najlepsze pierwsze wrażenie. Należy pamiętać, że wielu z klientów Hamilton May to pracujący specjaliści i często wymagają, aby oględziny odbywały się poza godzinami pracy, co wymaga elastyczności zarówno od właściciela i agenta. Twoja obecność na miejscu nie jest konieczna, a wręcz, jak pokazuje nasze doświadczenie, nabywcy wydają się być bardziej zrelaksowani, gdy właściciel nie jest obecny.

« Ukryj

7. Oferty i negocjacje

Kiedy tylko otrzymamy ofertę kupna nieruchomości, skontaktujemy się z Tobą... Czytaj więcej »

Kiedy tylko otrzymamy ofertę kupna nieruchomości, skontaktujemy się z Tobą telefonicznie, oraz potwierdzimy nasze ustalenia poprzez e-mail. Ustalone zostaną warunki podpisania umowy, takie jak cena ofertowa, sposób finansowania (gotówka / kredyt) i proponowany czas zakończenia procesu sprzedaży. Od Ciebie zależy czy zaakceptujesz lub odrzucisz ofertę lub chcesz odpowiedzieć złożeniem kontroferty i kontynuować proces negocjacji. Z naszego doświadczenia, niewiele nieruchomości sprzedawanych jest bez negocjacji.

« Ukryj

8. Przyjęcie oferty

Po zaakceptowaniu oferty i uzgodnieniu tego przez obie strony na piśmie, następnym... Czytaj więcej »

Po zaakceptowaniu oferty i uzgodnieniu tego przez obie strony na piśmie, następnym krokiem jest sporządzenie umowy sprzedaży w obecności notariusza. Opłaty notarialne są zazwyczaj opłacane przez kupującego. Hamilton May współpracuje z wieloma renomowanymi notariuszami, których, jeżeli zachodzi taka potrzeba, chętnie polecamy.

Jeżeli kupujący posiada środki wystarczające na zakup nieruchomości, sprzedaż może być zamknięta w ciągu kilku dni, poprzez podpisanie ostatecznej umowy. Po podpisaniu umowy, kupujący dokonuje płatności na rzecz sprzedającego i nieruchomość zostaje przekazana kupującemu. Ostateczna umowa musi być podpisana w obecności notariusza (oraz, jeżeli to wymagane, tłumacza przysięgłego).

Jeżeli istnieją warunki, które muszą być spełnione, zanim nieruchomość może być sprzedana lub jeśli nabywca musi otrzymać kredyt hipoteczny, podpisuje się umowę przedwstępną, która określa datę ostatecznej umowy i czas, w którym wszystkie zobowiązania muszą być spełnione. W momencie podpisania umowy przedwstępnej kupujący zazwyczaj płaci kaucję, a także ustalane są kary umowne, aby zabezpieczyć obie strony porozumienia.

« Ukryj

9. Zakończenie sprzedaży

W dniu podpisania umowy sprzedaży ma miejsce przeniesienie własności, a płatność... Czytaj więcej »

W dniu podpisania umowy sprzedaży ma miejsce przeniesienie własności, a płatność następuje z reguły tego samego dnia lub wkrótce potem, zgodnie z warunkami umowy, po czym sprzedaż zostaje zakończona.

Umowa sprzedaży jest następnie wysyłana do sądu, aby zaktualizować KW (Księgę Wieczystą) o szczegóły nowego właściciela. Ostatnim krokiem jest przekazanie nieruchomości i sporządzenie protokołów, które będą pod opieką Twojego agenta nieruchomości.

« Ukryj