Loading...

Polski rynek PRS - Robert Watkins komentuje dla Eurobuild CEE

Blog

...

Październikowe wydanie magazynu Eurobuild CEE jest już dostępne, a w nim komentarz Roberta Watkinsa, CEO Hamilton May na temat polskiego rynku PRS. 

Artykuł dostępny jest również online.

Polski rynek PRS od kilku lat odnotowuje wyraźnie przyspieszone tempo rozwoju, jednak w dalszym ciągu pozostaje segmentem niszowym, stanowiącym około 1% całego rynku wynajmu w Polsce. Popyt na wynajem pozostaje silny, choć nie na poziomach, które obserwowaliśmy w drugiej połowie 2022 roku. Wysokie stopy procentowe i ceny mieszkań stymulują popyt na rynku najmu, który wyraźnie zwiększył się w wyniku wybuchu wojny na Ukrainie. Wraz z rosnącą liczbą projektów w większości głównych miast w Polsce widzimy ogromny potencjał wzrostu do poziomu obserwowanego w krajach Europy Zachodniej. Sektor PRS wzrósł w 2022 r. o około 40% w stosunku to poziomu bazowego, w którym dostępnych było około 10 000 mieszkań. Na rynek wchodzą również nowi inwestorzy. Nawet stojąc przed pewnymi wyzwaniami, takimi jak mniejsza skłonność deweloperów do negocjacji z funduszami (w związku z programem kredytu hipotecznego z oprocentowaniem 2% sprzedaż do klientów indywidualnych zwiększyła się), inwestorzy pewnie kroczą naprzód. W Hamilton May mamy pewność, że wynajem instytucjonalny/PRS spotkał się z akceptacją ze strony polskiego rynku najmu. W inwestycjach NREP wynajmowanych  przez Hamilton Asset Management, takich jak Lett Kłobucka i Lett Lazurowa, widzimy zróżnicowanie najemców pod kątem narodowości, choć duży procent stanowią także Polacy. Większość mieszkańców to młodzi profesjonaliści, rodziny, także wielopokoleniowe, studenci oraz single. Największą zaletą produktów PRS jest fakt ich dostępności dla każdego oraz korzyści płynące z mieszkania w profesjonalnie zarządzanej nieruchomości. Już teraz możemy zaobserwować pojawienie się na polskim rynku nowych inwestycji PRS, m.in. projekty NREP takie jak Lett Markowska na warszawskiej Pradze czy Noli Studios, projekt oparty o ideę co-livingu, oferujący pobyty w modelu elastycznym (otwarcie w listopadzie), szybko rozwija się również rynek najmu mieszkań studenckich. Są to inwestycje stworzone od podstaw pod konkretny cel, w odróżnieniu od typowej zabudowy mieszkaniowej dostosowanej do PRS. W Hamilton Asset Management stale oferujemy naszym partnerom biznesowym wsparcie dla najmu instytucjonalnego, gdyż wierzymy, że rozwój tego segmentu to plan dla polskiego rynku nieruchomości na najbliższe lata. Robert Watkins, CEO Hamilton May i Hamilton Asset Management



Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony. Państwa prywatność ma dla nas ogromne znaczenie, a bezpieczeństwo danych to priorytet. Korzystamy z plików cookies, które pomagają nam dostosować treść do indywidualnych preferencji oraz dostarczać jeszcze wyższą jakość usług. Prosimy o wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies i zapoznanie się z polityką prywatności.